Listopad 28, 2019 / blog

Jaki wybrać idealny kurs motorowodny dla siebie ?

Dziś chciałbym podzielić się przemyśleniami na temat kursów motorowodnych. Przez ostatnie 4 lata wzrosło we Wrocławiu duże zainteresowanie takimi kursami. Odra powoli otwiera się na wodniaków, jachtów motorowych przybywa, powoli organizuje się wodniacka infrastruktura. Wrocław nazywany jest Wenecją Północy więc są możliwości do uprawiania turystyki wodnej właśnie na jachcie motorowym. Pora zastanowić się nad tym jak zacząć swoją przygodę z motorówką. Wiadomo, trzeba się nauczyć pływać takim sprzętem ale zanim wybierzemy się na taką naukę to trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami , a więc :
Kto prowadzi zajęcia na kursie motorowodnym ?
idealny instruktor to taka osoba która oprócz odpowiednich uprawnień instruktorskich ma pasję do tego co robi i zaraża tą pasją innych. Posiada wiedzę a swoje doświadczenie zdobywane przez lata potrafi wykorzystać tak żeby szkolenie motorowodne było przeprowadzone jak najbardziej praktycznie a czas na nie przeznaczony wykorzystany jak najlepiej. Instruktor powinien posiadać również warsztat dydaktyczny który pozwoli mu nawet najbardziej zawiłą wiedzę przekazać w łatwy, lekki i przyjemny sposób.
Czas trwania kursu motorowodnego ?
Wybierając kurs motorowodny kierujmy się nie tylko zdawalnością jaka jest w wybranym przez nas ośrodku bo zazwyczaj jest to 100 % ale przede wszystkim jaki jest czas trwania kursu motorowodnego. Nie daj się złapać na to że w ciągu dwóch lub czterech godzin nauczysz się pływać motorówką. Pamiętaj o tym, że czas trwania szkolenia to jest twój czas. Składa się to na opanowanie teorii, czas na wiązanie węzłów, zadawanie pytań instruktorowi które rozwieją Twoje wątpliwości i przede wszystkim czas jaki sam spędzisz na pokładzie motorówki podczas zajęć praktycznych. Na naszych kursach pływamy do opanowania manewrów więc mamy nielimitowany czas kursu.
Jaki powinien być wykorzystywany sprzęt na szkoleniu motorowodnym ?
Sprzęt na którym odbywać się będzie szkolenie motorowodne powinien posiadać aktualne rozwiązania techniczne, najlepiej jakby był to sprzęt nowy tak aby później podczas samodzielnego pływania nic Cię nie zaskoczyło. Motorówka powinna być nowoczesna, zadbana i nie ma prawa na niej ,,coś nie działać” czy ,,czegoś nie być”. Jeżeli coś jest zepsute lub po prostu tego nie ma to nie nauczysz się z tego korzystać. Sprzęt na którym będziesz się szkolił musi być odpowiednio dobrany, bezpieczny czyli wyposażony zgodnie z obowiązującymi wymogami w środki bezpieczeństwa, powinien mieć odpowiedni zapas mocy silnika oraz powinien zapewnić bezpieczne i swobodne ćwiczenie wszystkich manewrów. Według nas najlepszą jednostką do szkolenia na Sternika Motorowodnego są jachty laminatowe z kołem sterowym i mocą silnika odpowiednią na wykonanie ślizgu. Wiele szkół wykorzystuje RIB-y. My jednak odradzamy gdyż na RIB-ie fajnie się pływa ale po szkoleniu na nim nie poradzicie sobie na jachcie motorowym, gdyż RIB i skuter mimo, że są traktowane jako łodzie motorowe to zupełnie inaczej się nimi manewruje.
Jak wybrać idealne szkolenie motorowodne ?
Wybierając dobre szkolenie motorowodne kieruj się kilkoma zasadami. Chodź w wielu szkołach perspektywa szybkiego zdobycia patentu jest kusząca zawsze pamiętaj o kilku rzeczach:
-to Ty po kursie i zdaniu egzaminu oraz uzyskaniu uprawnień będziesz odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi i statku w przyszłości, patent jest tylko papierkiem dla Policji wodnej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz firmy czarterowej
-czym więcej błędów popełnisz na kursie jako sternik lub załoga tym mniej popełnisz ich w praktyce w przyszłości oraz lepiej będziesz sobie radził w trudnych sytuacjach jakie spotkają Cię na wodzie.
-jacht to nie samochód, a akwen to nie droga, tu kiedy przyjdzie burza lub coś się zadzieje to tak łatwo nie możesz zjechać na pobocze
O co powinieneś zapytać wybierając kurs?
-na jakich jachtach odbywa się szkolenie i jaki jest ich rok produkcji ?
-kto będzie szkolić na kursie, czy osoba szkoląca posiada odpowiednie uprawnienia instruktorskie ?
-ile osób będzie uczestniczyło w kursie oraz ile czasu każdy kursant spędzi za sterem jachtu ?
-jakie ćwiczenia praktyczne będą wykonywane w podczas kursu motorowodnego ?
-Jak wygląda egzamin na patent motorowodny ? Na jakich jachtach odbywa się egzamin ?
– Kto organizuje egzamin ?
-Czy egzamin organizowany jest zaraz po kursie ?
Dobry kurs motorowodny to przede wszystkim instruktor z wysokimi kwalifikacjami w połączeniu z nowoczesnym sprzętem zapewni nam idealne przygotowanie do pływania w przyszłości. Nie liczy się egzamin i patent bo to w dzisiejszych czasach łatwo zdobyć, wiedzy praktycznej niestety nie da się kupić !!! Wiedzę praktyczną należy zdobyć na odpowiednim kursie motorowodnym.

Listopad 21, 2019 / blog

Patent żeglarski, czyli na jakich jachtach prowadzone jest szkolenie żeglarskie ?

Sezon zimowy zbliża się … Jachty już wyciągnięte na brzeg, szkoleń żeglarskich brak. Przyszedł sezon martwy. W związku z tym mam trochę czasu aby podzielić się przemyśleniami na temat szkolenia żeglarskiego. Dziś chciałbym skupić się na temacie sprzęt szkoleniowy. Od dawna zastanawiałem się jakimi kryteriami kieruje się potencjalny kursant zanim wybierze odpowiedni dla siebie kurs żeglarski. Wiadomo każdy kursant chciałby mieć dobrego instruktora tzw. mentora żeglarstwa, od którego mógłby profesjonalnie zgłębić temat tajników żeglowania. Poza tym cena kursu. To jest chyba najważniejsza część składowa kursu. Każdy chciałby zapłacić jak najtaniej. Kolejna rzecz sprzęt. Na jakim jachcie będzie odbywało się szkolenie ? I właśnie, czy ta część jest brana pod uwagę przez potencjonalnego kursanta. Z mojego doświadczenia wynika, że nie. A to po instruktorze z odpowiednimi kompetencjami również jest najważniejsza część naszego kryterium przy wyborze szkolenia. Dlaczego ? Dlatego, że nawet jeśli będziemy mieli super instruktora a szkolenie będzie odbywało się na sprzęcie pamiętającym czasy późnego Gomułki i wczesnego Gierka to nasze szkolenie dużo straci na jakości. Nawet jeśli uda nam się zdać egzamin na takim sprzęcie to później i tak pozostaje życie czyli nabieranie doświadczenia. Pojedziemy na Mazury a tu nie ma poczciwego Oriona czy El-bimbo na którym się szkoliliśmy ? Przepaść między np. poczciwym Orionem a Phobosem 21 jest kolosalna. Dlatego od zawsze marzyłem o profesjonalnym sprzęcie szkoleniowym. W tym sezonie nawigacyjnym to się już udało. mamy nowy jacht Phobos 21 s/y Krecik. Niektórzy instruktorzy mówią mi po co Ci taki jacht ? Przecież jacht to jacht Orion, el-bimbo też dają radę i da się nauczyć na tych jachtach żeglarstwa. Ja im odpowiadam : żyjemy w XXI wieku i nie nauczę profesjonalnie kursanta jeśli nie będę miał nowoczesnego jachtu. Czy dzisiejsze szkoły nauki jazdy prowadzą szkolenia na syrenkach, trabantach, fiatach 125p lub 126p. Nie, a takie jachty jak Orion czy el-bimbo, Conrad 600  można już zakwalifikować jako zabytki czasów minionych, które powinno oddać się do muzeum.

 

Listopad 17, 2019 / blog

Szkolenie żeglarskie widziane z innej prespektywy

Listopad 14, 2019 / blog

Listopadowe szkolenia motorowodne AD 2019

Chcesz zrobić uprawnienia sternika motorowodnego jeszcze w tym roku ? Zapraszamy na kursy motorowodne, zrób uprawnienia pod koniec sezonu 2019 i ciesz się pływaniem z początkiem sezonu 2020, mamy wyjątkową ofertę na szkolenia w listopadzie, kurs tylko 450 zł !!! Zapraszamy

Listopad 14, 2019 / blog

Witamy na naszym blogu

Oferujemy profesjonalne kursy, które przygotowują do różnorodnych egzaminów – jachtowych (żeglarskich) i motorowodnych. Jeśli zależy Ci na współpracy z zawodowymi żeglarzami, instruktorami oraz skipperami, to znaczy że jesteś we właściwym miejscu! W prowadzeniu kursów żeglarskich najważniejsze jest połączenie bezpieczeństwa dla Uczestnika ze skuteczną nauką tajników pływania. Każde szkolenie – na motorówkę, żaglówkę czy skuter wodny – odbywa się w miłej aczkolwiek pracowitej atmosferze sprzyjającej zdobywaniu zarówno praktycznych, jak i teoretycznych umiejętności. Z nami zdobędziesz wymarzony patent żeglarski. Dołącz do grona zadowolonych Klientów naszej szkoły żeglarstwa we Wrocławiu!!!