Styczeń 6, 2020 / blog

Jak, gdzie i po co zrobić kurs motorowodny?

Na Kurs motorowodny można zapisać się w dowolnym momencie. Możemy go zrobić zarówno w trybie weekendowym jak i tygodniowym. Kursy organizowane są we Wrocławiu na zimowisku barek nr 1 w Marinie ATM Wrocław Osobowice. Po zrobieniu kursu motorowodnego i zdaniu egzaminu uzyskujemy wodne prawo jazdy na każdą łódź, której główne źródło napędu stanowi silnik. Sterowanie każdą łodzią motorową o mocy silnika powyżej 10 kilowatów czyli około 13,6 konia mechanicznego wg. obecnego prawa polskiego wymagane jest od każdego, kto taką łódź prowadzi.  Tak samo jest np. w bardzo popularnej ostatnimi czasy Chorwacji. Więc jeśli planujesz pływać motorówkami lub skuterami wodnymi to musisz legitymować się takimi uprawnieniami. Uprawnienia sternika motorowodnego są ważne na terenie nie tylko polski ale też innych krajów takich jak Chorwacja, Grecja, Hiszpania itd. Są to uprawnienia państwowe honorowane we wszystkich krajach na Świecie (oprócz Rosji). Patent wydawany jest dwujęzycznie tj. zarówno stopień jak i wypisane na patencie uprawnienia są po Polsku i Angielsku co bardzo ułatwia wypożyczenie jachtu w innych krajach na Świecie.

Styczeń 3, 2020 / blog

Tryb zdobywania stopni żeglarskich, czyli czy zawsze trzeba przejść szkolenie?

Zgodnie z obecnym prawem polskim nie trzeba odbywać szkolenia aby przystąpić do egzaminu na dany patent. Dotyczy to zarówno uprawnień żeglarskich jak i motorowodnych. Jednak trzeba sobie zadać pytanie : czy jesteśmy w stanie potwierdzić swoje umiejętności w uprawianiu turystyki wodnej na egzaminie ? O tyle część teoretyczną możemy przyswoić z książki lub nauczyć się z największej kopalni wiedzy czyli Internetu to o tyle praktyki już tak łatwo sami się nie nauczymy. Możemy oczywiście ją zdobywać pod okiem swojego znajomego, który taki patent już posiada ale musimy pamiętać że nasz znajomy lub inna bliska nam osoba, która nie posiada patentu instruktorskiego może nie do końca przekazać nam odpowiednią wiedzę jaką powinniśmy posiąść aby zdać egzamin i być gotowym do późniejszego już samodzielnego prowadzenia jachtu.

Grudzień 20, 2019 / blog

Zimowe Prace szkutnicze – Ile kosztuje utrzymanie jachtu ?

Kończy się Grudzień, sezon martwy w pełni ale nie dla Nas. W okresie zimowym nie odpoczywamy tylko zajmujemy się konserwacją sprzętu. Każdy jacht nowy czy leciwy wymaga prac konserwacyjnych przed każdym nowym sezonem nawigacyjnym. Powiedzenie kto ma statki ten ma wydatki jest jak najbardziej prawdziwe. Na szkoleniach zazwyczaj pada pytanie ze strony kursantów ile kosztuje utrzymanie jachtu w marinie ? Nikt jednak nie zadaje pytań odnośnie konserwacji jachtu a to dość spory wydatek w zależności czy dysponujemy jachtem motorowym czy żaglowym. Samo utrzymanie jachtu w marnie w sezonie oraz poza sezonem zimowanie jachtu nie jest kosztem dość sporym, np. w marinie ATM jest to wydatek łączny rzędu 3,5 tysiąca złotych na sezon co jest kwotą w miarę przystępną dla średnio zarabiającego człowieka na etacie. Jednak konserwacja takiego jachtu i przygotowanie go do następnego sezonu może być wydatkiem przekraczającym w sporej mierze te 3,5 tysiąca złotych, szczególnie jachtu motorowego , na który możemy wydać średnio około 10 tysięcy złotych. A więc musimy zadać sobie pytanie ile czasu będziemy w sezonie pływać na naszym jachcie ?  Bo jeśli będzie on głównie stał w marnie na cumach a my pojawimy się raz w miesiącu i będziemy pływać 2-3 godziny to raczej nie ma sensu trzymania własnego sprzętu tylko lepiej wypożyczyć taką jednostkę co w zupełności będzie dużo niższym kosztem niż posiadanie własnego sprzętu. Koszt wynajmu motorówki u Nas zaczyna się już od 100 zł za godzinę z paliwem więc jeśli przyszlibyśmy raz w miesiącu na 3 godziny to wydamy jedynie 300 zł, przyjmując że regularnie pływalibyśmy co miesiąc ( sezon trwa 7 miesięcy) to wydatek sezonowy byłby około 2100 zł. Mając własny jacht koszty zimowania plus konserwacji dla jachtu motorowego to wydatek rzędu 6-10 tysięcy plus paliwo które wypalimy podczas pływania. Jacht żaglowy to jeszcze mniejsze koszty wynajmu bo 25 zł na godzinę co daje 75 zł na miesiąc, przyjmując że regularnie będziemy pływać raz na miesiąc przez 7 miesięcy daje kwotę 525 zł za cały sezon wynajmu więc jachtu żaglowego tym bardziej nie opłaca się mieć własnego. Jeśli natomiast zamierzamy częściej zaglądać nad wodę to wtedy trzeba sobie przeliczyć co nam się będzie bardziej opłacało. Musimy jednak pamiętać, że własny jacht to obowiązek, bo jeśli go zaniedbamy to koszty remontu będą dla naszego portfela bardzo bolesne.

Grudzień 11, 2019 / blog

Vouchery prezentowe w świątecznej cenie

Święta tuż, tuż magia przedświątecznych zakupów ruszyła na dobre. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na świąteczny prezent dla osoby bliskiej waszemu sercu to zapraszam do zakupu voucherów prezentowych na nasze szkolenia żeglarskie lub motorowodne. Tylko teraz przy podaniu hasła będziecie mogli nabyć vouchery ze zniżką aż 20 % – od ceny regularnej. Wystarczy wpisać w przeglądarce google Master Jachting Rafał Staniec i wyświetli się wizytówka firmowa. Na wizytówce widnieje oferta vouchery – 20 % wystarczy kliknąć w tą ofertę a dowiecie się jaki jest kupon zniżkowy na nasze vouchery. Promocja trwa do 24 grudnia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy !!!

Grudzień 10, 2019 / blog

Nowy Jacht w naszej flocie

Pegazus 460 już we Wrocławiu. Nasz nowy jacht szkoleniowy dołączył do  floty Master Jachting. Jacht będzie posiadał pełne wyposażenie wraz z nowym silnikiem Honda 50 km będzie dostępny od sezonu 2020 także w czarterach na Odrze. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to zapraszam do zapoznania się z ofertą czarterową pod linkiem https://www.masterjachting.pl/czartery-jachtow/

Listopad 28, 2019 / blog

Jaki wybrać idealny kurs motorowodny dla siebie ?

Dziś chciałbym podzielić się przemyśleniami na temat kursów motorowodnych. Przez ostatnie 4 lata wzrosło we Wrocławiu duże zainteresowanie takimi kursami. Odra powoli otwiera się na wodniaków, jachtów motorowych przybywa, powoli organizuje się wodniacka infrastruktura. Wrocław nazywany jest Wenecją Północy więc są możliwości do uprawiania turystyki wodnej właśnie na jachcie motorowym. Pora zastanowić się nad tym jak zacząć swoją przygodę z motorówką. Wiadomo, trzeba się nauczyć pływać takim sprzętem ale zanim wybierzemy się na taką naukę to trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami , a więc :
Kto prowadzi zajęcia na kursie motorowodnym ?
idealny instruktor to taka osoba która oprócz odpowiednich uprawnień instruktorskich ma pasję do tego co robi i zaraża tą pasją innych. Posiada wiedzę a swoje doświadczenie zdobywane przez lata potrafi wykorzystać tak żeby szkolenie motorowodne było przeprowadzone jak najbardziej praktycznie a czas na nie przeznaczony wykorzystany jak najlepiej. Instruktor powinien posiadać również warsztat dydaktyczny który pozwoli mu nawet najbardziej zawiłą wiedzę przekazać w łatwy, lekki i przyjemny sposób.
Czas trwania kursu motorowodnego ?
Wybierając kurs motorowodny kierujmy się nie tylko zdawalnością jaka jest w wybranym przez nas ośrodku bo zazwyczaj jest to 100 % ale przede wszystkim jaki jest czas trwania kursu motorowodnego. Nie daj się złapać na to że w ciągu dwóch lub czterech godzin nauczysz się pływać motorówką. Pamiętaj o tym, że czas trwania szkolenia to jest twój czas. Składa się to na opanowanie teorii, czas na wiązanie węzłów, zadawanie pytań instruktorowi które rozwieją Twoje wątpliwości i przede wszystkim czas jaki sam spędzisz na pokładzie motorówki podczas zajęć praktycznych. Na naszych kursach pływamy do opanowania manewrów więc mamy nielimitowany czas kursu.
Jaki powinien być wykorzystywany sprzęt na szkoleniu motorowodnym ?
Sprzęt na którym odbywać się będzie szkolenie motorowodne powinien posiadać aktualne rozwiązania techniczne, najlepiej jakby był to sprzęt nowy tak aby później podczas samodzielnego pływania nic Cię nie zaskoczyło. Motorówka powinna być nowoczesna, zadbana i nie ma prawa na niej ,,coś nie działać” czy ,,czegoś nie być”. Jeżeli coś jest zepsute lub po prostu tego nie ma to nie nauczysz się z tego korzystać. Sprzęt na którym będziesz się szkolił musi być odpowiednio dobrany, bezpieczny czyli wyposażony zgodnie z obowiązującymi wymogami w środki bezpieczeństwa, powinien mieć odpowiedni zapas mocy silnika oraz powinien zapewnić bezpieczne i swobodne ćwiczenie wszystkich manewrów. Według nas najlepszą jednostką do szkolenia na Sternika Motorowodnego są jachty laminatowe z kołem sterowym i mocą silnika odpowiednią na wykonanie ślizgu. Wiele szkół wykorzystuje RIB-y. My jednak odradzamy gdyż na RIB-ie fajnie się pływa ale po szkoleniu na nim nie poradzicie sobie na jachcie motorowym, gdyż RIB i skuter mimo, że są traktowane jako łodzie motorowe to zupełnie inaczej się nimi manewruje.
Jak wybrać idealne szkolenie motorowodne ?
Wybierając dobre szkolenie motorowodne kieruj się kilkoma zasadami. Chodź w wielu szkołach perspektywa szybkiego zdobycia patentu jest kusząca zawsze pamiętaj o kilku rzeczach:
-to Ty po kursie i zdaniu egzaminu oraz uzyskaniu uprawnień będziesz odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi i statku w przyszłości, patent jest tylko papierkiem dla Policji wodnej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz firmy czarterowej
-czym więcej błędów popełnisz na kursie jako sternik lub załoga tym mniej popełnisz ich w praktyce w przyszłości oraz lepiej będziesz sobie radził w trudnych sytuacjach jakie spotkają Cię na wodzie.
-jacht to nie samochód, a akwen to nie droga, tu kiedy przyjdzie burza lub coś się zadzieje to tak łatwo nie możesz zjechać na pobocze
O co powinieneś zapytać wybierając kurs?
-na jakich jachtach odbywa się szkolenie i jaki jest ich rok produkcji ?
-kto będzie szkolić na kursie, czy osoba szkoląca posiada odpowiednie uprawnienia instruktorskie ?
-ile osób będzie uczestniczyło w kursie oraz ile czasu każdy kursant spędzi za sterem jachtu ?
-jakie ćwiczenia praktyczne będą wykonywane w podczas kursu motorowodnego ?
-Jak wygląda egzamin na patent motorowodny ? Na jakich jachtach odbywa się egzamin ?
– Kto organizuje egzamin ?
-Czy egzamin organizowany jest zaraz po kursie ?
Dobry kurs motorowodny to przede wszystkim instruktor z wysokimi kwalifikacjami w połączeniu z nowoczesnym sprzętem zapewni nam idealne przygotowanie do pływania w przyszłości. Nie liczy się egzamin i patent bo to w dzisiejszych czasach łatwo zdobyć, wiedzy praktycznej niestety nie da się kupić !!! Wiedzę praktyczną należy zdobyć na odpowiednim kursie motorowodnym.

Listopad 21, 2019 / blog

Patent żeglarski, czyli na jakich jachtach prowadzone jest szkolenie żeglarskie ?

Sezon zimowy zbliża się … Jachty już wyciągnięte na brzeg, szkoleń żeglarskich brak. Przyszedł sezon martwy. W związku z tym mam trochę czasu aby podzielić się przemyśleniami na temat szkolenia żeglarskiego. Dziś chciałbym skupić się na temacie sprzęt szkoleniowy. Od dawna zastanawiałem się jakimi kryteriami kieruje się potencjalny kursant zanim wybierze odpowiedni dla siebie kurs żeglarski. Wiadomo każdy kursant chciałby mieć dobrego instruktora tzw. mentora żeglarstwa, od którego mógłby profesjonalnie zgłębić temat tajników żeglowania. Poza tym cena kursu. To jest chyba najważniejsza część składowa kursu. Każdy chciałby zapłacić jak najtaniej. Kolejna rzecz sprzęt. Na jakim jachcie będzie odbywało się szkolenie ? I właśnie, czy ta część jest brana pod uwagę przez potencjonalnego kursanta. Z mojego doświadczenia wynika, że nie. A to po instruktorze z odpowiednimi kompetencjami również jest najważniejsza część naszego kryterium przy wyborze szkolenia. Dlaczego ? Dlatego, że nawet jeśli będziemy mieli super instruktora a szkolenie będzie odbywało się na sprzęcie pamiętającym czasy późnego Gomułki i wczesnego Gierka to nasze szkolenie dużo straci na jakości. Nawet jeśli uda nam się zdać egzamin na takim sprzęcie to później i tak pozostaje życie czyli nabieranie doświadczenia. Pojedziemy na Mazury a tu nie ma poczciwego Oriona czy El-bimbo na którym się szkoliliśmy ? Przepaść między np. poczciwym Orionem a Phobosem 21 jest kolosalna. Dlatego od zawsze marzyłem o profesjonalnym sprzęcie szkoleniowym. W tym sezonie nawigacyjnym to się już udało. mamy nowy jacht Phobos 21 s/y Krecik. Niektórzy instruktorzy mówią mi po co Ci taki jacht ? Przecież jacht to jacht Orion, el-bimbo też dają radę i da się nauczyć na tych jachtach żeglarstwa. Ja im odpowiadam : żyjemy w XXI wieku i nie nauczę profesjonalnie kursanta jeśli nie będę miał nowoczesnego jachtu. Czy dzisiejsze szkoły nauki jazdy prowadzą szkolenia na syrenkach, trabantach, fiatach 125p lub 126p. Nie, a takie jachty jak Orion czy el-bimbo, Conrad 600  można już zakwalifikować jako zabytki czasów minionych, które powinno oddać się do muzeum.

 

Listopad 17, 2019 / blog

Szkolenie żeglarskie widziane z innej prespektywy

Listopad 14, 2019 / blog

Listopadowe szkolenia motorowodne AD 2019

Chcesz zrobić uprawnienia sternika motorowodnego jeszcze w tym roku ? Zapraszamy na kursy motorowodne, zrób uprawnienia pod koniec sezonu 2019 i ciesz się pływaniem z początkiem sezonu 2020, mamy wyjątkową ofertę na szkolenia w listopadzie, kurs tylko 450 zł !!! Zapraszamy

Listopad 14, 2019 / blog

Witamy na naszym blogu

Oferujemy profesjonalne kursy, które przygotowują do różnorodnych egzaminów – jachtowych (żeglarskich) i motorowodnych. Jeśli zależy Ci na współpracy z zawodowymi żeglarzami, instruktorami oraz skipperami, to znaczy że jesteś we właściwym miejscu! W prowadzeniu kursów żeglarskich najważniejsze jest połączenie bezpieczeństwa dla Uczestnika ze skuteczną nauką tajników pływania. Każde szkolenie – na motorówkę, żaglówkę czy skuter wodny – odbywa się w miłej aczkolwiek pracowitej atmosferze sprzyjającej zdobywaniu zarówno praktycznych, jak i teoretycznych umiejętności. Z nami zdobędziesz wymarzony patent żeglarski. Dołącz do grona zadowolonych Klientów naszej szkoły żeglarstwa we Wrocławiu!!!