Patent sternika motorowodnego: cena, szkolenie, egzamin, uprawnienia – jeśli te tematy chodzą Ci po głowie, to dobrze trafiłeś. Żeglowanie czy pływanie na jachtach motorowych i skuterach to piękne pasje. Łączy je kontakt z przyrodą i obcowanie z drugim naturalnym środowiskiem człowieka, jakim jest woda. Aby realizować swoje wodne hobby, przede wszystkim musisz zdobyć konkretne uprawnienia, a dokładniej patent sternika motorowodnego. Jakie to daje korzyści związane z ukończeniem kursu i zdaniem egzaminu?
Egzamin na patent sternika motorowodnego – zacznij od dobrego kursu
Aby zdać egzamin na sternika motorowodnego, musisz ukończyć odpowiedni kurs. Wybór kursu sternika motorowodnego wymaga przede wszystkim znalezienia szkoły, która gruntownie przygotuje kursanta zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do pływania jachtem motorowym. Jest to o tyle ważne, że nastąpiła zmiana przepisów związanych z przyznawaniem patentów wodnych. A to miało bezpośredni wpływ na przebieg ścieżki rozwoju pasjonatów sportów wodnych. Na rynku pojawiła się cała masa pseudoszkoleń, które dają „papier” bez żadnego przeszkolenia umiejętności w praktyce. Niektóre kursy są czysto teoretyczne: uczą tylko formułek i przepisów, ale niestety pomijają kwestie praktyczne. A woda to żywioł, który – choć piękny – potrafi być groźny.
Egzamin na sternika motorowodnego – kurs to podstawa
Dobry kurs na sternika motorowodnego powinien składać się z części teoretycznej i praktycznej, a prowadzący go ludzie muszą być praktykami i profesjonalistami. Ważne, by znali się na rzeczy i potrafili w przejrzysty, tzw. ludzki sposób przekazać wiedzę innym. Dobrze, jeśli kurs sternika nie jest jedyną pozycją z oferty szkoleń wodnych i daje możliwość dalszego kształcenia na wyższych stopniach. Warto dopytać, czy ośrodek szkoleniowy użycza lub czarteruje łodzie motorowe i sprzęt wodny swoim absolwentom. Egzamin na sternika motorowodnego musi być poprzedzony porządnym kursem z teorią i praktyką. Bo prowadzenie jachtów motorowych to poważna sprawa, a za wydaniem patentu muszą iść konkretne umiejętności.
Zalety kursy na sternika motorowodnego – co wolno po zdobyciu patentu
Jak możesz realizować swoje uprawnienia na jachtach? Patent motorowodny pozwala nie tylko pływać jachtami motorowodnymi i skuterami, ale także uprawnia nas do prowadzenia jachtów motorowodnych o długości 12 m po wodach morskich do 2 mil od brzegu w porze dziennej. Na wodach śródlądowych daje prawo pływać bez ograniczeń długości kadłuba czy mocy silnika. Dla wyjaśnienia – osoby bez uprawnień mogą pływać jedynie po wodach śródlądowych na jachtach motorowych o mocy silnika do 13,6 koni mechanicznych (10 kW).
Jeśli interesuje Cię kurs sternika motorowodnego Wrocław, zajrzyj do naszej oferty. Dowiesz się, na czym polega kurs, jak wygląda egzamin na sternika motorowodnego oraz patent sternika motorowodnego – od ilu lat można uzyskać takie uprawnienia motorowodne. Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, sprawdzisz cennik i terminy kursów. Zapraszamy!