Zalety kursu na sternika motorowodnego

Żeglowanie, pływanie na skuterach to piękna pasja, którą łączy nie tylko kontakt z przyrodą obcowanie z drugim naturalnym środowiskiem człowieka, jakim jest woda, ale przede wszystkim konieczność zdobycia konkretnych uprawnień ...

Żeglowanie, pływanie na skuterach to piękna pasja, którą łączy nie tylko kontakt z przyrodą obcowanie z drugim naturalnym środowiskiem człowieka, jakim jest woda, ale przede wszystkim konieczność zdobycia konkretnych uprawnień, a dokładniej patentu sternika motorowodnego. Jakie korzyści związane są z jego ukończeniem?

Jak przebiega kurs sternika motorowodnego?

Wybór kursu sternika motorowodnego wymaga przede wszystkim znalezienia szkoły, która gruntownie przygotuje kursanta zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Jest to  o tyle ważne, że zmiana przepisów związanych z przyznawaniem patentów wodnych i przebiegu ścieżki rozwoju pasjonatów sportów wodnych sprawiła, że na rynku pojawiła się cała masa pseudoszkoleń, które dają „papier” bez żadnego przeszkolenia zachowań w wodzie. Kursy czysto teoretyczne bowiem nauczą formułek, przepisów, ale niestety nie nauczą życia.

Woda to żywioł, który, choć piękny potrafi być groźny. Dobry kurs na sternika motorowodnego będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej, a prowadzący go ludzie są praktykami i profesjonalistami w tym, czego się podejmują. Ważne by znali się na rzeczy i potrafili w przejrzysty, tzw. ludzki język przekazać wiedzę innym. Dobrze jeśli kurs sternika nie jest jedyną pozycją z oferty szkoleń wodnych i daje możliwość dalszego kształcenia na wyższe stopnie oraz sama swoim absolwentom użycza/ czarteruje łodzie motorowe i sprzęt wodny.

Jakie są zalety kursy na sternika?

Patent motorowodny pozwala nie tylko pływać jachtami motorowodnymi i skuterami, ale także uprawnia nas do prowadzenia jachtów motorowodnych o długości 12 m po wodach morskich do 2 mil od brzegu w dziennej porze, a na wodach śródlądowych daje prawo pływać bez ograniczeń długości kadłuba czy mocy silnika. Dla wyjaśnienia osoby bez uprawnień mogą pływać jedynie po wodach śródlądowych przy jachtach o długości kadłuba do 7,5 m moc silnika do ok. 13 koni mechanicznych (10 kW) lub przy długości kadłuba 13 m i silniku do ok. 100 koni mechanicznych (75 kW), przy maksymalnej prędkości jachtu mniejszej niż 15 km/h.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest