Kurs na radiooperatora SRC

Licencja radiooperatora SRC (short range certificate) stanowi doskonałe uzupełnienie kompetencji sternika morskiego. Dlaczego? Każda jednostka poruszająca się po morzu powinna posiadać radio VHF, a jeden z członków załogi musi posiadać potwierdzone świadectwem umiejętności operatora łączności krótkiego zasięgu. Dlatego też dołączenie do załogi jachtu pływającego po morzu jest o wiele mniej kłopotliwe dla żeglarza z uprawnieniami radiooperatora. Cena szkolenia wynosi 600 zł, trwa ono jeden dzień.

Elementy szkolenia SRC

Komunikacja na morzu przebiega według ściśle określonych procedur. Obowiązkiem radiooperatora jest ich przestrzeganie, musi on także działać adekwatnie do sytuacji. W trakcie naszego kursu nauczysz się:
 • komunikowania się zgodnie z systemem GMDSS (i NAVTEX-em),
 • obsługi EPIRB-u (nadajnika radiowego wykorzystywanego w sytuacji zagrożenia),
 • korzystania z radiotelefonu VHF-DSC.

Kompetencje te trzeba umieć wykorzystać także w sytuacji stresowej, dlatego w trakcie zajęć staramy się je symulować. Zdarzają się także przypadki nieumyślnego wezwania pomocy – objaśnimy, jak postępować także w takiej sytuacji.
Uprawnienia zdobywa się po zdaniu egzaminu organizowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Obejmuje on pytania zamknięte jednokrotnego wyboru oraz praktyczny sprawdzian z obsługi urządzeń. Harmonogram egzaminów dostępny jest na stronie UKE.

Planowane Terminy Kursów Radiooperatora SRC :

  1. 01/SRC/22 – Termin 08.01.2022r. godzina 10:00. Miejsce kursu Marina ATM Wrocław Osobowice ul. Osobowicka 70 Łączna Cena kurs plus egzamin 600 zł. Kurs i egzamin organizowany jest w jeden dzień.
Close Menu