10 zasad bezpiecznego holowania narciarza wodnego

Narciarstwo wodne to dyscyplina zyskująca coraz większą popularność dla osób ceniących sobie aktywność i uczucie adrenaliny. Warto jednak pamiętać, że dobra zabawa w wodzie nie musi wymagać wysokiego ryzyka, a wręcz nie powinna. Jazda na jednej lub dwóch nartach za holującą motorówką powinna być zatem wykonywana przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. W tym przypadku, dla zapewnienia jak największej ochrony uczestnikom równie istotne okazują się umiejętności narciarza, co osoby prowadzącej maszynę holującą.

Kto może holować

Aby legalnie holować narciarza wodnego, w Polsce jest wymagane posiadanie odpowiedniej licencji. Jest ona wydawana prze Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Dokument ten może uzyskać osoba, która ma ukończone 18 lat i posiada odpowiedni patent, który uprawnia ją do prowadzenia jednostki holującej. W tym przypadku może to być na przykład patent sternika motorowodnego.

Oprócz tego, kandydat chcący uzyskać odpowiednią licencje musi wziąć udział i ukończyć specjalny kurs na holowanie narciarza wodnego . Musi również zdać odpowiedni egzamin z wiedzy, a także nabytych umiejętności. Kolejnym wymogiem, który powinien być spełniony w trakcie holowania jest obecność osoby pełniącej funkcje obserwatora. To właśnie obserwator jest odpowiedzialny za przepływ informacji pomiędzy sternikiem, a narciarzem. Przekazuje on dane dotyczące pozycji narciarza wodnego w kontekście jednostki holującej. Informuje o sygnałach dawanych przez narciarza, a także o występujących w trakcie wywrotkach.

5 najważniejszych zasad

Przy dyscyplinie jaką jest narciarstwo wodne absolutnie najważniejszym aspektem jaki należałoby brać pod uwagę będzie bezpieczeństwo wszystkich uczestniczących, a także znajdujących się w najbliższym otoczeniu osób. W tym celu należy przestrzegać kilku istotnych zasad holowania narciarza wodnego:

  1. Holowanie może wykonywać jedynie osoba uprawniona do tego specjalną licencją.
  2. Przed wyruszeniem na drogę należy dopilnować, aby narciarz posiadał założoną kamizelkę ratunkową.Dodatkowo nigdy nie należy wyruszać, jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego motorówki, a także sprzętu do jazdy na nartach.
  3. Startować można jedynie w lokalizacjach, w których dozwolona jest jazda na nartach wodnych.
  4. Należy koniecznie zapoznać się z zasadami obowiązującymi na terenie, na którym planuje się holować narciarza.
  5. Jeżeli jest to twoje pierwsze doświadczenie holowania, polecamy rozpocząć od mniej wzburzonego (niż np.: rzeka) zbiornika jakim jest jezioro. Dodatkowo, na pierwszą wyprawę zawsze warto wybrać się z osobą bardziej doświadczoną, która może poradzić nam w wielu sytuacjach. Dodatkowo pozwoli nam to zniwelować zbyt duży stres.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu