Łódź motorowa, nazywana potocznie motorówką, to mała jednostka pływająca napędzana silnikiem spalinowym. Zgodnie z przepisami Polskiego Rejestru Statków, zalicza się ją do śródlądowych łodzi motorowych o długości kadłuba powyżej 20 m oraz przybrzeżnych łodzi motorowych o długości kadłuba nie większej niż 15 m. Jednostki o napędzie motorowym, które przystosowano do żeglugi morskiej, celów rekreacyjnych lub turystycznych, klasyfikuje się jako jachty motorowe.
Kiedy potrzebne są uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowej?
Zgodnie z prawem, bez uprawnień żeglarskich można pływać jachtem żaglowym o długości do 7,5 m lub jachtem motorowym z silnikiem o mocy do 10 kW (około 13 KM). Jacht żaglowy może być wyposażony w silnik pomocniczy o dowolnej mocy. Pływanie większymi jednostkami lub o wyższej mocy silnika wymaga posiadania określonych uprawnień nadanych przez Polski Związek Żeglarski, lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Kierowanie jachtem motorowym o silniku ponad 10 kW wymaga posiadania patentu sternika motorowodnego lub morskiego sternika motorowodnego. Jeśli łódź motorowa ma służyć do holowania narciarzy lub obiektów latających, potrzebna jest dodatkowa licencja.
Patent sternika motorowodnego
Odpowiednie uprawnienia można zdobyć poprzez kurs zakończony państwowym egzaminem. Patent sternika motorowodnego uprawnia do pływania na łodziach z napędem silnikowym oraz skuterach wodnych bez ograniczeń mocy jednostki napędowej już od 14 roku życia. Szkolenie dzieli się na dwie części. Teorię można poznać w formie tradycyjnych wykładów lub poprzez e-learing. Część praktyczna wymaga fizycznej obecności, ponieważ odbywa się na motorówkach. Z takimi uprawnieniami można pływać wszystkimi motorówkami o długości kadłuba do 12 metrów po wodach śródlądowych oraz po przybrzeżnych wodach morskich do 2 mil morskich od brzegu.
Patent motorowodnego sternika morskiego
Zdobycie tych uprawnień wymaga ukończenia 18 lat i odbycia przynajmniej dwóch rejsów po wodach morskich o łącznej długości 200 godzin. Staż musi być potwierdzony odpowiednimi dokumentami. Na szkoleniu kandydat uczy się posługiwać mapami morskimi, planować rejsy i kierować załogą. Podejście do egzaminu nie wymaga posiadania patentu sternika motorowodnego. W tym przypadku egzamin także jest podzielony na część teoretyczną i praktyczną. Składa się z 75 pytań jednokrotnego wyboru oraz zadania nawigacyjnego. Po uzyskaniu patentu można pływać po wodach morskich łodzią o długości kadłuba do 18 metrów i bez ograniczeń mocy silnika.