Ile czasu zajmuje otrzymanie patentu żeglarza jachtowego?

Już pierwsze zetknięcie się z pływaniem łódką bardzo często kończy się złapaniem poważnego żeglarskiego bakcyla. Nic dziwnego! Świeże powietrze, możliwość oderwania się od rzeczywistości i prawdziwe obcowanie z żywiołami to tylko ułamek tego, czego doświadcza się na wodzie. Jednak, w przeciwieństwie do innych pasji, aby móc samodzielnie żeglować, oprócz chęci i zapału konieczne jest także posiadanie odpowiednich uprawnień. Chcąc zostać pełnoprawnym żeglarzem jachtowym, należy zatem zdać odpowiedni egzamin na patent żeglarski.

Jak uzyskać patent żeglarski

Przede wszystkim warto wiedzieć, że patent żeglarski może zdobyć każdy kto ma ukończone 14 lat. Wiele początkujących żeglarzy nie podejmuje próby uzyskania odpowiednich uprawnień, błędnie twierdząc, że są one zarezerwowane jedynie dla tych, którzy spędzili na wodze wiele lat. Tymczasem do egzaminu doprowadzającego do wydania patentu może podejść każdy, bez względu na posiadane doświadczenie. Taki egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Teoretyczna część egzaminu trwa około 90 minut i składa się z 75 pytań jednokrotnego wyboru, z czego na 65 z nich powinna paść prawidłowa odpowiedź. Pytania mogą dotyczyć: teorii żaglowania, podstaw lokacji i meteorologii, budowy jachtu, ratownictwa oraz obowiązujących na wodach przepisów prawnych. Z kolei w praktycznej części egzaminu, zdający ma za zadanie zademonstrować swoje umiejętności z zakresu manewrów oraz prac bosmańskich. Tak więc czas trwania całego egzaminu na patent żeglarski zależy w dużej mierze od tego, w jakim tempie zostaną zrealizowane polecenia egzaminatora.

Kursy na żeglarza jachtowego – jak wyglądają i ile trwają

Jedną z najskuteczniejszych metod przygotowywania się do egzaminu na patent żeglarski jest uczestnictwo w dedykowanych w tym celu kursach. Obejmują one wykłady dotyczące teoretycznych zagadnień żeglarstwa, lecz także praktyczne ćwiczenia na jachcie. Kursy są przeznaczone zarówno dla amatorów stawiających pierwsze kroki w żeglarskim świecie, jak i dla osób chcących utrwalić posiadaną wiedzę oraz umiejętności przed podejściem do egzaminu na patent.

Szeroka oferta profesjonalnych kursów na żeglarza jachtowego pozwala na dostosowanie ich formy do indywidualnych potrzeb i dyspozycji kursanta. Ich czas trwania waha się zwykle w granicach od 1 do 6 tygodni, w zależności od wybranej opcji kursu: weekendowego, wieczorowego lub tygodniowego. Kandydat na uprawnienia żeglarskie może więc uzyskać patent w najbardziej dogodnym dla siebie okresie.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu