Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować na akwenach?

Poruszanie się każdym środkiem transportu zobowiązuje do zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Ta sama zasada dotyczy też jachtów czy motorówek. Przestrzeń wodna, choć piękna, może być równie groźna i zdradliwa. Ponadto, będąc za sterami tego typu „pojazdu”, jest się odpowiedzialnym nie tylko za siebie, lecz także za inne osoby. W związku z tym trzeba mieć opanowane zasady bezpieczeństwa.

O czym trzeba pamiętać podczas żeglugi?

Należy pamiętać o tym, że za bezpieczeństwo żeglugi odpowiedzialny jest kapitan. Zarówno on, jak i załoga pod żadnym pozorem nie mogą być przemęczeni ani pod wpływem żadnych substancji spowalniających reakcję. Oczywiście, głównodowodzący powinien mieć skończone odpowiednie kursy żeglarskie. Przed wyruszeniem z portu koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny jachtu, a w szczególności pracę silnika. Ponadto musi on zawierać wyposażenie techniczne, które jest zgodne z aktualnymi normami oraz przepisami. Tak więc, na pokładzie nie może zabraknąć:

  • apteczki,
  • kamizelek ratunkowych – ich liczba musi odpowiadać liczbie osób przebywających na pokładzie,
  • kół ratunkowych,
  • odbijaczy,
  • środków gaśniczych – w przypadku obecności paliwa.

Nie mniej ważny jest naładowany telefon komórkowy lub radiotelefon VHS, które mogą okazać się niezbędne podczas chęci zaczerpnięcia informacji czy wezwania pomocy. Dobrze też zapisać numery alarmowe w paru miejscach.

Przed żeglugą, a także w czasie niej, trzeba stale monitorować warunki pogodowe. Istotna jest też obserwacja akwenu, gdyż np. podwodne przeszkody mogą wpłynąć na pracę wodnego pojazdu. Potencjalnym zagrożeniem są przewody znajdujące się nad wodą. Ze względu na te wszystkie aspekty kapitan musi stale zachowywać czujność i być pewnym swoich umiejętności, na co pozwalają odpowiednie kursy. Również załoga musi szybko reagować na polecenia sterującego, a przed podróżą trzeba ją poinformować o obowiązujących zasadach. W razie niesprzyjających warunków pasażerowie powinni mieć ubrane kamizelki i przebywać na kokpicie jachtu, a on sam ma być szczelnie zamknięty.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu