Osoba posiadająca patent sternika może nie tylko czuć się na wodzie pewniej, ale również legalnie prowadzić łodzie motorowe, w tym skutery wodne na wodach śródlądowych oraz na morzu. Jest to dokument, który nie tylko upoważnia do pływania określonym jednostkami, ale również stanowi najlepsze potwierdzenie umiejętności i wiedzy. Aby móc go uzyskać, należy przejść kurs, który zakończony jest egzaminem. W tym wpisie wyjaśnimy, jak wygląda proces wyrobienia niezbędnych dokumentów po zdaniu egzaminy na patent sternika.
Wniosek o wydanie patentu na sternika
Gdy uda ci się pozytywnie zdać egzamin na sternika motorowodnego, możesz wnioskować o wydanie patentu. W tym celu należy wypełnić stosowny wniosek, a następnie odesłać go do Biura Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Do wniosku trzeba dołączyć:
- zaświadczenie o zdanym egzaminie,
- zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm (oryginalna, nie może to być wydruk ani skan),
- dowód wpłaty za patent.
W przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia, niezbędna jest również zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.
Patent sternika jest dokumentem państwowym, wydawanym przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Dokument ten potwierdza niezbędne umiejętności zdobyte podczas kursu sternika motorowodnego oraz pozytywnie zdany egzamin i pozwala na uprawianie turystyki wodnej na jednostkach wodnych o mocy silnika przekraczającej 10 kW/13,6 KM. Patent występuje w postaci plastikowej karty o wielkości zbliżonej do dowodu osobistego. Na dokumencie znajdują się dane właściciela wraz ze zdjęciem oraz typ patentu. Co ważne, dokument jest tłumaczony na język angielski, więc można się nim posługiwać nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Jak długo trzeba czekać na wydanie patentu?
Na wydanie patentu sternika po przesłaniu wniosku wraz z kompletem dokumentów trzeba czekać średnio miesiąc. Jeśli więc zależy ci, aby uzyskać patent jeszcze przed sezonem wakacyjnym, pomyśl nieco wcześniej o rozpoczęciu kursu, a następnie przystąpieniu do egzaminu.