Zimowe Prace szkutnicze – Ile kosztuje utrzymanie jachtu ?

Kończy się Grudzień, sezon martwy w pełni ale nie dla Nas. W okresie zimowym nie odpoczywamy tylko zajmujemy się konserwacją sprzętu. Każdy jacht nowy czy leciwy wymaga prac konserwacyjnych przed każdym nowym sezonem nawigacyjnym. Powiedzenie kto ma statki ten ma wydatki jest jak najbardziej prawdziwe. Na szkoleniach zazwyczaj pada pytanie ze strony kursantów ile kosztuje utrzymanie jachtu w marinie ?

Kończy się Grudzień, sezon martwy w pełni ale nie dla Nas. W okresie zimowym nie odpoczywamy tylko zajmujemy się konserwacją sprzętu. Każdy jacht nowy czy leciwy wymaga prac konserwacyjnych przed każdym nowym sezonem nawigacyjnym. Powiedzenie kto ma statki ten ma wydatki jest jak najbardziej prawdziwe.

Na szkoleniach zazwyczaj pada pytanie ze strony kursantów ile kosztuje utrzymanie jachtu w marinie ? Nikt jednak nie zadaje pytań odnośnie konserwacji jachtu. A to dość spory wydatek w zależności czy dysponujemy jachtem motorowym czy żaglowym. Samo utrzymanie jachtu w marnie w sezonie oraz poza sezonem zimowanie jachtu nie jest kosztem dość sporym. Tak np. w marinie ATM jest to wydatek łączny rzędu 2,5 tysiąca złotych na sezon. Jest to kwota w miarę przystępna dla średnio zarabiającego człowieka na etacie. Jednak konserwacja takiego jachtu i przygotowanie go do następnego sezonu może być sporym wydatkiem. Przekraczającym w sporej mierze te 2,5 tysiąca złotych. Szczególnie jachtu motorowego , na który możemy wydać średnio około 10 tysięcy złotych.

A więc musimy zadać sobie pytanie ile czasu będziemy w sezonie pływać na naszym jachcie ? Jeśli będzie on głównie stał na cumach w marinie. Czyli będziemy pojawiać się raz w miesiącu. Lub będziemy pływać 2-3 godziny to raczej nie ma sensu trzymania własnego sprzętu. Lepiej go wypożyczyć. Wyczarterować taką jednostkę co w zupełności będzie dużo niższym kosztem niż posiadanie własnego sprzętu. Koszt wynajmu motorówki u Nas ? Zaczyna się już od 100 zł za godzinę z paliwem. Więc jeśli przyszlibyśmy raz w miesiącu np. na 3 godziny. To jest to wydatek 300 zł. Przyjmując że regularnie pływalibyśmy co miesiąc ( sezon trwa 7 miesięcy) to wydatek sezonowy byłby około 2100 zł.

Mając własny jacht musimy się liczyć z kosztami. Jest to zimowanie oraz konserwacja jachtu motorowego. Jest to wydatek rzędu 6-10 tysięcy plus paliwo które wypalimy podczas pływania. Jacht żaglowy to jeszcze mniejsze koszty wynajmu. Jedynie 25 zł na godzinę. Daje nam to 75 zł na miesiąc. Przyjmując że regularnie będziemy pływać raz na miesiąc przez 7 miesięcy, daje kwotę 525 zł za cały sezon wynajmu. Więc jachtu żaglowego tym bardziej nie opłaca się mieć własnego. Jeśli natomiast zamierzamy częściej zaglądać nad wodę to wtedy trzeba sobie przeliczyć co nam się będzie bardziej opłacało. Musimy jednak pamiętać. Własny jacht to obowiązek, bo jeśli go zaniedbamy to koszty remontu będą dla naszego portfela bardzo bolesne.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu