Jakimi łodziami można pływać po uzyskaniu patentu sternika motorowodnego?

Żeglowanie to sport, który cieszy się coraz większą popularnością – nic dziwnego, ponieważ rejs na otwartych wodach to niesamowite przeżycie, dające wolność i niezależność w zatłoczonych kurortach. Coraz częściej nad brzegiem akwenów można zauważyć wypożyczalnie łodzi, skuterów wodnych, jachtów czy motorówek. Niektóre pojazdy wodne można prowadzić bez odpowiedniego patentu. Jednak, aby czerpać jak najwięcej przyjemności z żeglowania, niezbędny jest patent sternika motorowodnego.

Jakie możliwości daje patent sterownika motorowodnego?

Jeśli chcesz samodzielnie sterować większymi jednostkami wodnymi i cieszyć się niezależnością podczas dłuższych wypraw, wystarczy, że ukończysz kurs i następnie zdasz egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Co więcej, sternikiem motorowodnym mogą zostać osoby, które ukończyły 14 lat. Zdobycie uprawnień na sternika motorowodnego nie jest trudne, a dzięki nim możesz wyruszyć w rejs po wodach śródlądowych (jeziorach, rzekach), a nawet po wodach morskich. Jednak przypadku wyprawy morskiej możesz poruszać się jachtem motorowodnym, którego długość kadłuba nie przekracza 12 m, oraz tylko w granicach 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej. Dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia, istnieje także dodatkowe ograniczenie mocy silnika – według niego maksymalna moc jachtu to 60 kW, co wpływa na osiąganą prędkość równą ok. 80 KM.

Patent sternika motorowodnego w praktyce

Jeśli lubisz wiatr we włosach i adrenalinę to pewnie zainteresuje Cię pływanie na skuterze wodnym (jet-ski), którego niewielki rozmiar i waga pozwala na osiąganie dużych prędkości. Aby móc sterować takim pojazdem wymagany jest patent sternika motorowodnego – duża prędkość, brak hamulców i inne aspekty techniczne powodują, że jest to pojazd, którego prawidłowa obsługa wymaga wcześniejszego przygotowania teoretycznego oraz praktycznego w kontrolowanych warunkach. Wiedza na temat skutera wodnego zwiększy Twoje bezpieczeństwo i pozwoli Ci czerpać wiele radości z przejażdżki! 

Natomiast jeśli jesteś fanem turystyki bez ograniczeń i lubisz się zrelaksować z dala od zgiełku, to patent sternika motorowodnego umożliwi Ci także prowadzenie jachtu motorowego bądź motorówki.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu