Jaki wybrać idealny kurs motorowodny dla Siebie ?

Dziś chciałbym podzielić się przemyśleniami na temat kursów motorowodnych. Przez ostatnie 4 lata wzrosło we Wrocławiu duże zainteresowanie takimi kursami. Odra powoli otwiera się na wodniaków, jachtów motorowych przybywa, powoli organizuje się wodniacka infrastruktura. Wrocław nazywany jest Wenecją Północy więc są możliwości do uprawiania turystyki wodnej właśnie na jachcie motorowym.

Jaki wybrać idealny kurs motorowodny dla Siebie. Dziś chciałbym podzielić się z Wami przemyśleniami na ten temat. Przez ostatnie 4 lata wzrosło we Wrocławiu duże zainteresowanie takimi kursami. Odra powoli otwiera się na wodniaków, jachtów motorowych przybywa, powoli organizuje się wodniacka infrastruktura. Wrocław jest potocznie zwany Wenecją Północy. A więc są możliwości do uprawiania turystyki wodnej właśnie na jachcie motorowym.

Pora zastanowić się nad tym jak zacząć swoją przygodę z motorówką. Jaki wybrać idealny kurs motorowodny dla Siebie ? Wiadomo, trzeba się nauczyć pływać takim sprzętem. Ale zanim wybierzemy się na taką naukę to trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami , a więc :
Kto prowadzi zajęcia na kursie motorowodnym ?
Idealny instruktor ?. To taka osoba która oprócz odpowiednich uprawnień instruktorskich ma pasję do tego co robi i zaraża tą pasją innych. Przede wszystkim posiada wiedzę. Swoje doświadczenie, które zdobywał przez lata potrafi wykorzystać. W taki sposób żeby szkolenie motorowodne przeprowadzone było jak najbardziej praktycznie. A czas na nie przeznaczony wykorzystany jak najlepiej. Instruktor powinien posiadać również warsztat dydaktyczny który pozwoli mu nawet najbardziej zawiłą wiedzę przekazać w łatwy, lekki i przyjemny sposób.


Czas trwania kursu motorowodnego ?
Wybierając kurs motorowodny kierujmy się nie tylko zdawalnością jaka jest w wybranym przez nas ośrodku. Bo zazwyczaj jest to 100 % ale przede wszystkim jaki jest czas trwania kursu motorowodnego. Nie daj się złapać na to że w ciągu dwóch lub czterech godzin nauczysz się pływać motorówką. Pamiętaj o tym, że czas trwania szkolenia to jest twój czas. Składa się to na : opanowanie teorii, czas na wiązanie węzłów, zadawanie pytań instruktorowi. Pytań, które rozwieją Twoje wątpliwości i przede wszystkim czas jaki sam spędzisz na pokładzie motorówki podczas zajęć praktycznych. Na naszych kursach pływamy do opanowania manewrów więc mamy nielimitowany czas kursu.


Jaki sprzęt? na szkoleniu motorowodnym ?
Sprzęt na którym odbywać się będzie szkolenie motorowodne. Powinien posiadać aktualne rozwiązania techniczne. Najlepiej jakby był to sprzęt nowy tak aby później podczas samodzielnego pływania nic Cię nie zaskoczyło. Motorówka powinna być nowoczesna. Zadbana i nie ma prawa na niej ,,coś nie działać” czy ,,czegoś nie być”. Jeżeli coś jest zepsute lub po prostu tego nie ma to nie nauczysz się z tego korzystać. Sprzęt na którym będziesz się szkolił ?Powinien być odpowiednio dopasowany. Bezpieczny czyli wyposażony zgodnie z obowiązującymi wymogami w środki bezpieczeństwa. Powinien mieć odpowiedni zapas mocy silnika oraz powinien zapewnić bezpieczne i swobodne ćwiczenie wszystkich manewrów. Według nas najlepszą jednostką do szkolenia na Sternika Motorowodnego są jachty laminatowe. Z kołem sterowym i mocą silnika odpowiednią na wykonanie ślizgu. Wiele szkół wykorzystuje RIB-y. My jednak odradzamy ponieważ na RIB-ie fajnie się pływa ale po szkoleniu na nim nie poradzicie sobie na jachcie motorowym. RIB i skuter mimo, że są traktowane jako łodzie motorowe to zupełnie inaczej się nimi manewruje.


Jaki wybrać idealny kurs motorowodny dla Siebie ?
Wybierając dobre szkolenie motorowodne kieruj się kilkoma zasadami. Chodź w wielu szkołach perspektywa szybkiego zdobycia patentu jest kusząca zawsze pamiętaj o kilku rzeczach:
-to Ty po kursie i zdaniu egzaminu oraz uzyskaniu uprawnień będziesz odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi i statku w przyszłości. Patent jest tylko papierkiem dla Policji wodnej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz firmy czarterowej
-czym więcej błędów popełnisz na kursie jako sternik lub załoga tym mniej popełnisz ich w praktyce w przyszłości. Oraz lepiej będziesz sobie radził w trudnych sytuacjach jakie spotkają Cię na wodzie.
-jacht to nie samochód, a akwen to nie droga. Tu kiedy przyjdzie burza lub coś się zadzieje to tak łatwo nie możesz zjechać na pobocze


O co powinieneś zapytać wybierając kurs?
-na jakich jachtach odbywa się szkolenie i jaki jest ich rok produkcji ?
-kto będzie szkolić na kursie, czy osoba szkoląca posiada odpowiednie uprawnienia instruktorskie ?
-ile osób będzie uczestniczyło w kursie oraz ile czasu każdy kursant spędzi za sterem jachtu ?
– Jakie ćwiczenia praktyczne będą wykonywane
-Jak wygląda egzamin na patent motorowodny ? Na jakich jachtach odbywa się egzamin ?
– Kto organizuje egzamin ?
-Czy egzamin jest organizowany po kursie ?

Jaki wybrać idealny kurs motorowodny dla Siebie ?
Dobry kurs motorowodny to przede wszystkim instruktor z wysokimi kwalifikacjami. W połączeniu z nowoczesnym sprzętem zapewni nam idealne przygotowanie do pływania w przyszłości. Nie liczy się egzamin i patent bo to w dzisiejszych czasach łatwo zdobyć, wiedzy praktycznej niestety nie da się kupić !!! Wiedzę praktyczną należy zdobyć na odpowiednim kursie motorowodnym.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu