Jak uzyskać pozwolenie na holowanie narciarzy wodnych?

Sporty wodne są coraz popularniejsze, jednak ze względu na związane z nimi niebezpieczeństwa wiele z nich wymaga posiadania stosownych uprawnień. Dotyczy to m.in. żeglarstwa i motorowodniactwa, a także zajmowania się organizowaniem zajęć będących na pograniczu wyczynu i rekreacji. Dobrym przykładem będzie tu konieczność uzyskania pozwolenia na holowanie narciarzy wodnych. Zobaczmy, na co daje licencja tego typu i przekonajmy się, jak można ją otrzymać.

Co daje licencja na holowanie narciarzy wodnych?

Dokumenty uprawniające do holowania narciarzy wodnych pozwalają osobie dysponującej motorówką na umożliwienie regularnego treningu lub organizowanie okazjonalnych przejazdów. Narciarstwo wodne obejmuje kilka konkurencji od przejazdów typowo rekreacyjnych przez slalom między bojami, skoki na odległość z wykorzystaniem specjalnej rampy, a także jazdę figurową, kiedy w czasie przejazdu wykonuje się rozmaite akrobacje. Zdobycie uprawnień to jednak również możliwość holowania różnych obiektów pływających przeznaczonych do rekreacji – np. pontonów, w tym popularnych „bananów”. Pozwala to na prowadzenie działalności usługowej związanej z obsługą turystów czy organizowania dodatkowych atrakcji w czasie imprez firmowych albo szkoleń.

Jak można uzyskać potrzebne pozwolenie?

Kandydaci zainteresowani zdobyciem licencji powinni wziąć udział w szkoleniu oraz pomyślenie zdać egzamin. Jest to możliwe w przypadku osób pełnoletnich, które posiadają przynajmniej patent sternika motorowodnego. W ramach kursu przekazywana jest wiedza teoretyczna z zakresu komunikowania się sternika i narciarza ze szczególnym uwzględnieniem obowiązujących znaków i sygnałów, dotycząca zasad bezpieczeństwa w czasie holowania obiektów pływających, a także istniejących przepisów. Kursanci dowiadują się także, jakie są techniczne aspekty holowania. Częścią zajęć są również zasady udzielania pierwszej pomocy. Kurs to również zajęcia na wodzie. Jeśli chodzi o sam egzamin, to składa on się z części pisemnej w formie testu oraz praktycznej odbywającej się na wodzie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest